Najlepšie matrace pre kvalitný spánok

Všetci by sme sa asi zhodli na tom, že by sa nám páčilo, keby sme sa každé ráno zobudili z kvalitného spánku, spokojní a bez bolestí chrbta, či krku. Nespavosťou, či inými poruchami spánku dnes aj pod vplyvom rýchlej doby a stresu trpí čoraz viac ľudí, a preto je otázka kvality spánku veľmi aktuálna. Ovplyvňuje ju samozrejme mnoho faktorov, ako napríklad, či pred spaním pozeráme do telefónu alebo sme prežili nejakú stresovú situáciu a v neposlednom rade sa na kvalite spánku odráža aj naša životospráva. Ako si však dopomôcť ku kvalitnému spánku jednoducho? Výmenou matraca.

matrac na posteli

Nad matracom sa väčšina z nás nezamyslí až do chvíle, kedy nám spánok na ňom spôsobuje diskomfort alebo bolesti. Práve matrac sa však do veľkej miery podieľa na kvalite vášho spánku, a preto nie je nikdy nesprávny čas vymeniť starý matrac za nový, ktorý vám bude vyhovovať. Najlepšie matrace sú tie, ktoré na základe niekoľkých kritérií vyhovujú práve vám, no nemusia nevyhnutne vyhovovať napríklad vašej polovičke. Preto prvým pravidlom pri výbere nového matraca je, že by ste mali siahnuť po dvoch oddelených matracoch a nie jednom veľkom. Prečo?

Typ matraca- pred tým, než si vyberiete matrac, by ste sa mali určite informovať o vhodnej kombinácii matracov s vašim roštom. Tá totiž ovplyvní nie len váš spánok ale aj životnosť samotného matraca. Poznáme dva typy matracov, a to pružinové, ktoré môžete kombinovať s klasickým dreveným aj lamelovým roštom a nepružinové, ktoré patria jednoznačne na lamelový rošt.

vyskúšajte si matrac na predajni

Tvrdosť- každému vyhovuje iná tvrdosť matraca. To líši v závislosti od vašej výšky, hmotnosti, prípadných zdravotných problémov, či preferovanej polohy v spánku. Ak napríklad spávate najčastejšie na chrbte, mali by ste siahnuť po stredne tvrdom až tvrdom matraci a naopak ak spávate viac na boku, mal by byť váš matrac mäkší.

Rozmery- čo sa tých týka, ideálny matrac by mal byť o 20 cm dlhší ako výška človeka. Do konštrukcie postele by mala byť zapustená minimálne 1/3 a maximálne 2/3 matraca, v závislosti od rámu postele. Pri jednolôžku by mal byť široký minimálne 90 cm a pri dvojlôžku 160 cm.

V neposlednom rade netreba zabudnúť na poťah, ktorého výber je dôležitý, pretože s ním prichádzame pri spánku priamo do kontaktu. Ideálny poťah by mal byť snímateľný a prateľný minimálne pri teplote 60°C, pričom existujú rôzne druhy vhodné napríklad aj pre alergikov, či nadmerne sa potiacich ľudí.