Vysávač vo všeobecnosti


Vysávač vo všeobecnosti

Tak prvé čo by sme mali vedieť je, že v minulosti sa vysávač volal alebo nazýval aj ako zametač. A jeden z takých prvých mechanických zametačov sa začal riešiť v Anglicku v roku 1599. 

Síce prvý zametací stroj si dal patentovať v roku 1869 Chicaga Ives McGaffey, ale nebol to stroj tzv. motorový vysávač. Tento stroj nazval drevený a platený stroj. 

V roku 1899 John Thurman vynašiel benzínový vysávač a dal si ho patentovať 3. októbra 1899 bol to historicky prvý motorový vysávač na svete. Neskôr sa John venoval sacím službám. 

V roku 1901 Hubert Cecil Booth si dal patentovať motorový vysávač. Tento vysávač predstavoval veľkú jednotku, ktorá bola poháňaná koňmi s benzínovým pohonom, ktorá bola pred budovou a bola čistená pomocou dlhých hadíc, ktoré viedli do budovy cez okná. 

vacuum-cleaner-605850_640

V roku 1907 James Spangler (správca obchodného domu v Cantone). Zametač kobercov mu robil zdravotné problémy, mal chronický kašeľ. A tak sa rozhodol to zmeniť a rozhodol sa pripevniť starý motor z ventilátora na škatuľku od mydla a to pripevnil k rukoväti od metly. Neskôr svoj model vylepšil. Používal filtračné vrecko, ktoré bolo látkové a pridal aj čistiace nádstavce a tým vznikol prvý ručný vysávač. Patentovaný bol v roku 1908. Neskôr si založil vlastnú firmu Electric Suction Sweeper Company a svoj patent na prvý vysávač predal a vynašiel nový Hoower vysávač. Ktorý už vyzeral ako gajdy pripevnené k tortovej krabici. Síce mal menší predaj, ale do roku 1919 bol už takmer v každej domácnosti. 

V roku 1983 James Dyson vynašiel vysávač G-force. Tento vysávač bol už bez vreckový, duálny cyklónový stroj. 

A takto to postupovalo až sme sa dostali do nášho roku a vynálezy ohľadom vysávačov stále pokračujú taký najnovší model alebo skôr jeden z najnovších a najlepších vysávačov sú tie najtichšie. 

appliance-2255_640

V rebríčku za najtichší vysávač sa na prvom mieste umiestnil Karcher VC3 premium. Navrhnutý bol na chemické čistenie pre stredné a malé miestnosti. Medzi jeho kľúčové vlastnosti sú: šum – 76dB, sacia sila , spotreba energie – 700 W, zberač prachu – cyklónový filter s objemom 0,9 l a používa sa aj Hepa filter 13. 

 Môžeme si spomenúť aj druhé miesto a na tom sa usídlil vysávač Samsung VC24FHNJGWQ. Tento vysávač je schopný vykonávať vysoko kvalitné chemické  čistenie rôznych druhov odpadov. Má nízku hlučnosť a vysokú saciu silu. Parametre: šum – 75 dB, sací výkon – 420 W, spotreba energie – 2400 W, zachytávač prachu – vak s objemom 4l .