Neviete sa rozhodnúť, aké okná zvoliť pre vašu novostavbu?

Skôr, než by sme hneď na začiatku určili nejakého jasného víťaza v dueli plastové okná verzus hlinikove okna spomeňme, že v súčasnosti sa teší popularite kombinácia týchto materiálov. Je to vlastne skvelý kompromis a spojenie vlastností, ktoré vyhovuje viacerým spotrebiteľom.

  • Atraktívny dizajn + dobré izolačné vlastnosti + prístupnejšia cena

povala, miestnosť, nábytok

Je to ale tiež lepšia odolnosť takýchto okien vďaka povrchovej úprave z hliníku. Ten okrem univerzálnych dizajnových riešení poskytuje tiež vysokú životnosť a spoľahlivo odoláva vonkajším podmienkam a svojmu poškodeniu. Uchováva si svoj pôvodný luxusný vzhľad po celé roky a pritom nevyžaduje náročnú údržbu.

Aby sme zhrnuli plusy obidvoch materiálov a každému z nich právom nadelili kredit, skúsme to zhrnúť v stručných informáciách, ktoré sú všeobecne známe.

Silnou stránkou plastu je jeho relatívna nízka kúpna cena a dosť dobré izolačné vlastnosti. Známou silnou stránkou hliníka je už spomenutá odolnosť, vysoká životnosť, čo sa v prípade hliníkových okien odhaduje na 80 až 100 rokov, jeho estetický vzhľad a širšie dizajnové riešenia, v neposlednom rade jeho ľahká údržba.

  • Ak teda spojíme tieto vlastnosti, dosiahneme kompromis, ktorý dokáže oceniť veľa súčasných záujemcov. Moderný vzhľad okien, kvalitné izolačné vlastnosti a jednoduchú starostlivosť.

A tým, že takéto prevedenie skombinujeme s plastom, vyjdú takéto okná lacnejšie, než v prípade kompletne hliníkovej konštrukcie. Pokiaľ ale máte záujem o každú možnosť jednotlivo, potom je vhodné určiť si jasnejšie priority.

žena hľadí z okna

Ak v takom prípade hľadáte nejakú známu a cenovo najprístupnejšiu možnosť so spoľahlivými vlastnosťami a životnosťou asi 30 rokov, potom sú výhodnejšie plastové rámy.

Keď naopak hľadáte niečo luxusnejšie s možnosťou použiť sklenené výplne väčších a možno atypických rozmerov a tvarov, potom je najlepšou možnosťou hliník, hoci je cenovo náročnejší. Na druhej strane ale poskytuje dvojnásobne vyššiu životnosť.