Bývanie pre mladých


Snom mladých rodín je rozhodne samostatné bývanie. Pri dnešných cenách domov je to ale často nesplniteľný sen. Majú mladé rodiny šancu na založenie vlastného domova bez pomoci rodičov či vybavovania hypotéky, ktorá zaťaží ich rozpočet na viac ako desať rokov? Aké možnosti majú? Jednou z možností ako sa osamostatniť od rodičov je ísť do prenájmu. Samozrejme to má svoje klady aj zápory. Medzi pozitíva patrí nízka počiatočná investícia, keďže nájom sa platí mesačne, nie je potrebné mať vopred pripravených niekoľko tisíc. Ste samostatný a vyberáte si podnájom podľa seba, veľkosť bytu či domu, jeho polohu, vybavenie… K negatívam patrí riziko spojené s neschopnosťou platiť nájomné.

Aký je dom snov?

V takom prípade môžete o svoje bývanie rýchlo prísť. A samozrejme, platíte za niečo, čo nie je Vaše. Aj keby ste platili niekoľko rokov rovnakému prenajímateľovi, nemáte žiadny nárok na nehnuteľnosť. Čiže z dlhodobého hľadiska podnájom nie je riešenie pre samostatné bývanie. Môžete si zobrať hypotéku a kúpiť si vlastný dom. K pozitívam tejto možnosti radíme, že nehnuteľnosť je Vaša a môžete ju užívať. Treba ale myslieť na to, že hypotéka je záväzkom niekedy aj na niekoľko desiatok rokov. V takomto prípade si musíte riadne rozmyslieť, či budete v tomto časovom horizonte schopný platiť mesačné splátky. V opačnom prípade Vám môže hroziť v najhoršom prípade exekúcia a ňou spojené nepríjemnosti.

mobilné doy

Odpovedajte si najprv na otázky: Budem mať túto prácu aj o desať rokov? Bude môj príjem dostatočný aj keď sa naša rodina rozrastie? Nemám zdravotné problémy, kvôli ktorým by som bol neschopný splácať hypotéku? Inou možnosťou je šetrenie a kúpa vlastného domu. Áno, pred pár rokmi to bolo priam nemožné, z dôvodu vysokých cien nehnuteľností. Dnes je tomu ale inak. Na kúpu vlastného domu na,,kľúč,, Vám postačí aj niekoľko tisíc. Záleží od toho, aké nároky na svoje bývanie máte. Vhodnou alternatívou oproti nákupu klasického domu, je práve kúpa mobilného domu. Je podstatne lacnejší ako murovaný dom a pomôže Vám ušetriť aj niekoľko desiatok tisíc eur. Bývanie v ňom je pohodlné a nízkonákladové. Pri riešení otázky bývania majú mladý rôzne možnosti a každú treba starostlivo zvážiť aj z prihliadnutím na budúcnosť a situácie, ktoré môže priniesť.

Posted in Nezařazené