Elektro

V každej domácnosti už je neoddeliteľnou súčasťou elektrospotrebič. V kuchyni používame chladničku, mrazničku, sporák, mikrovlnnú rúru, rýchlovarnú kanvicu, kávovar, rôzne mixéry a šľahače. Aký by bol život bez nich? Varili by sme obed na rozloženom ohni pri dome? Alebo by sme piekli chlieb v piecke? Dávna minulosť.sporák.jpg
V minulosti nepoznali tieto vynálezy.  A preto bol ich život ťažší. Nepoznali práčku na pranie prádla. Prali v potoku pri dome, keď mali potom ďalej od domu, museli prádlo doniesť až k nemu. Ručné pranie je v dnešnej dobe už minulosťou. Práčka nám prádlo pekne vyperie, zatiaľ čo, my môžeme navariť alebo poupratovať byt. Aj v upratovaní nám už pomáhajú nové vynálezy. Tími sú napríklad vysávač, tepovač. Ako by ste vydržali mesiace bez povysávania prachu či nečistôt v byte?
Voľakedy existovala asi len ciroková metla. Rodiny bývali v malých rozpadnutých domčekoch. Mali akurát tak z dreva vyrobený stôl, nejakú skrinku a nejakú posteľ. Nemali toľko možností ako máme my dnes. Môžeme ísť hociktorý deň do obchodu a kúpiť si, čo potrebujeme. Či už elektrospotrebič alebo nábytok, či jedlo, alebo iné.
Ešte si môžeme aj vyberať, či chceme vstavané elektrospotrebiče alebo voľne stojace. Novinkou sú určite vynálezy ako televízor a sušička prádla. Už nemusíme mať rozložený sušiak na prádlo v polovici izby a nekonečné žehlenie. Stačí nám mať sušičku prádla a oblečenie stačí len pekne poskladať. Azda nevýhodou je vyššia cena za takýto spotrebič. Aj keď obchody ponúkajú veľké zľavy, nie každá domácnosť si môže dovoliť všetko. Preto musíme myslieť aj na toto.
Televízor? Keď povieme slovko "televízor", predstavíme si, že už neexistuje jediný človek, ktorý by ho nemal. Aj keď sa stále sťažujeme, že v tom televízore nikdy nič nedávajú, že stále dávajú len reklamy, ale aj tak ho pozeráme dennodenne. Je našou súčasťou života. Voľakedy existoval len čiernobiely televízor.pranie v potoku.jpg Dnes nám obchody ponúkajú s farebnou obrazovkou a množstvom funkcií, ktoré sme si voľakedy ani nevedeli predstaviť,  čo to vôbec je. Že sa cez televízor dá pripojiť na internet? Že na televízore si viete pustiť hudbu či videá? Že si viete prepojiť svoj mobil alebo notebook či table s televízorom? Vývoj elektra a noviniek vo svete médií vzrástol a vynikol modernizáciou veľmi veľkou rýchlosťou.
Nezabudnime na staré dobré časy, keď sme viac trávili čas s rodinou na prechádzkach. Deti sa hrali od detstva vonku, namiesto toho, aby sa rozprávali teraz cez internet. Obmedzme aspoň v rámci možností tieto nové vynálezy.