Tipy ako ušetriť počas leta
Využi, čo dom dá
Ideš sa večer zabaviť do mesta s kamošmi? Alebo sa len tak prejsť? Pri tropických teplotách je zaručené, že po hodinke ťa začne trápiť smäd. Avšak, namiesto behu do obchodu po flašu minerálku, prečo si vodu nevziať so sebou? Okremušetrenia dvoch až troch eur denne je to aj ekologické, keďže namiesto dvoch plastových fliaš stále más len jednu.
 pomalé šetření
Obmedz budget
Pred odchodom z domu sa zamysli, koľko peňazí si berieš a koľko ich na danú akciu skutočne potrebuješ. Samozrejme zohľadni výdaje v prípade núdze, napríklad taxík či  večer vstup do náhodného klubu, no okrem toho skús nechať veľké „papierovky“ v izbe na stole. Zbytočné výdaje na jedlo, oblečenie či alkohol razom zmiznú. Na čo nemáš, to si predsa nekúpiš.
 
Zamysli sa
Dva krát meraj a raz strihaj, to je heslo, ktoré platí dvojnásobne pri letných samopašných nákupoch. Pred kúpou ďalších letných šiat či topánok si najprv polož otázku, či ich doma nemáš už dosť, a či náhodou nie aj také skoro isté. Alebo napríklad či si naozaj taký hladný že bez kebabu, či zmrzliny predsa len dnes nevydržíš.
 
Šetri tam, kde sa dá
Odpoveď znie: doprava. Pre mladých ľudí to je najjednoduchšia cesta k šetreniu. Vlaky zadarmo, letenky za babku a všetky last minute ponuky sú cez leto v plnom prúde. Preto neplánuj, nekupuj už v januári, nechoď všade autom. Čím lacnejšie cestuješ, tým lepší pocit z toho máš a výlet ti môže priniesť veľa ďalších nečakaných dobrodružstiev.
 
Oddýchni si
Nemusíš všetky festivaly stihnúť za jedno leto. Ani von netreba ísť každý deň. Občas využi svoj čas rozumnejšie, pomôž doma, venuj sa sám sebe, choď behať či si sprav dobrú večeru. Proste si uži veci, ktoré sú zadarmo a možno si ich ceniť.
 
Začni zarábať
Áno, aj toto je spôsob ako šetriť. Vlastnoručne zarobené peniaze si každý váži sto násobne viac ako tie, ktoré ti dajú rodičia. Všetko začneš prepočítavať na odrobené hodiny a ver mi, chuť bezcieľne míňať, ťa hneď prejde.
 mladá kuřačka
Zbav sa zbytočných výdajov
Na mysli mám zlozvyky naše každodenné. Fajčenie sa stalo asi najdrahším zlozvykom vôbec, ceny stúpajú no my ďalej kupujeme. Špeciálne cez leto, festivaly, party sa kopia a cigarety sa míňajú. Stopni to alebo aspoň obmedz a uvidíš koľko peňazí ti zostane v peňaženke k dobru.