Aby jazda na motorke prebiehala v šťastnom znamení a bez nehôd

Teplejšie dni vytiahnu mnohých z nás opäť von za novým dobrodružstvom či len príjemne stráveným časom. Von vyjdú takisto motorkári, aby predvádzali svoje závideniahodné stroje a takisto aj ich čakajú rôzne zaujímavé trasy.

  • Je však pomerne známe, že práve táto kategória jazdcov sa radí k rizikovým. No o to viac je na nich kladená požiadavka voči zodpovednosti k vlastnému zdraviu a bezpečnej jazde.

Motorkár, muž v koženej bunde sedí na motorke, namyslený.jpg

A ani by nemalo byť potrebné pripomínať, že k hlavnému doplnku každého motorkára sa radí takisto moto prilba, ktorá by však ideálne mala spĺňať požiadavky preferovanej jazdy a s daným motocyklom, terénom ako aj jazdcom si dokonale rozumieť. Totiž nie je prilba ako prilba a súčasný trh nám ponúka skutočne obrovský výber z hľadiska prevedenia ale aj konkrétnych foriem určených k špecifickým štýlom jazdy či motocyklom. Naopak sú tu aj cenové a mnohé detailné, avšak z hľadiska efektu podstatné rozdiely. Od podozrivo lacných a pochybných možností, až po dokonalosť v znamení agv corsa.
Skúsme sa však už ďalej zamerať nie priamo na doporučené doplnky a bezpečnostné prvky, ale na bezpečnú jazdu ako takú a zopár všeobecných a dúfajme, že efektívnych rád.

Jazdec na červenej motorke Yamaha, čierna moto prilba.jpg

Pred začiatkom jazdy určite neuškodí ak skontrolujeme, respektíve otestujeme brzdy. Predovšetkým v prípade, pokiaľ na motorku sadáme po dlhšom čase.
V situácii, kedy plánujeme a máme pred sebou dlhšiu trasu sa odporúčajú pravidelné pauzy, ale takisto určitá príprava a dobrá zdravotná kondícia. Treba rátať so zmenami telesnej teploty, ako aj tlaku či tepu srdca.
Zvýšené nebezpečenstvo pre motorkára nehrozí iba na križovatke, ale takisto v zákrutách. Tie dokážu byť zradné a preto sa v každom prípade odporúča spomaliť.
Ak ste ešte len nováčikom alebo ste na motorku nesadli dlhší čas, vždy dokáže byť nápomocný tréning, respektíve pravidelné kratšie trasy a zdokonaľovanie svojich jazdeckých schopností.

Posted in Nezařazené