Cesta k móde

Korene vzniku módneho doplnku, ktorý dnes poznáme pod názvom šiltovka, siahajú do Spojených štátov amerických. Informácie o tom, kto stojí za ich vznikom sa rôznia. Jedni tvrdia, že s prvou takouto pokrývkou hlavy prišiel baseballový tím s názvom Brooklyn Excelsiors v roku 1860. Iní sa prikláňajú k názoru, že to bol tím Knickerbockers z New Yorku, ktorý už v roku 1849 začal počas svojich zápasov nosiť čiapky s okrajom vyrobené zo slamy.

Všetky interpretácie sa zhodujú na fakte, že pôvod dnešných šiltoviek môžeme vystopovať až do 19. storočia, kedy sa v Spojených štátoch amerických, konkrétne v New Yorku, stali súčasťou uniforiem baseballových hráčov. Túto verziu podporuje aj to, že v anglickom jazyku sa šiltovka označuje ako baseball cap.

Pokrývky hlavy boli zladené do tímových farieb. Neskôr na nich pribudli logá, vďaka ktorým sa tímy stali jednotnejšími, rozoznateľnejšími a začali si budovať, aj svoju vlastnú značku. Pôvodnou úlohou šiltoviek bolo zabrániť oslepeniu hráčov slnečnými lúčmi a zabezpečiť tak plynulosť hry. Jej ďalšími benefitmi je napr. ochrana pred úpalom či rakovinou kože.

NY Yankees

Newyorský baseballový tím ani netušil, čo spôsobí používaním šiltovky a aká obľúbená sa stane po celom svete. Po úspechu, ktorý zožala u hráčov iných baseballových tímov si ju obľúbili aj pracovníci bezpečnostných zložiek vrátane vojakov, námorníkov, policajtov či hasičov. Neskôr šiltovky preslávili skejtbordisti a hudobníci, ktorý sa venovali hip-hopu a rapu. Keď sa začali objavovať na televíznych obrazovkách a osvojili si ich aj hollywoodske hviezdy, ktoré ich začali využívať ako súčasť maskovania pred „lovcami senzácií“, tak sa výrobcovia snažili rozšíriť ich ponuku a vyrábali rôzne druhy, ktoré sa od seba líšili nie len tvarom, ale aj materiálom. Veľké spoločnosti si začali uvedomovať aj ich reklamný potenciál, čo ešte podporilo rozbehnutie výroby a inovácií.

Vzniklo niekoľko druhov šiltoviek, z ktorých dnešnému trhu dominujú štyri a poznáme ich pod názvami: Snapback, Strapback, Fitted a Trucker. Snapback je charakteristická plastovým zapínacím pásikom v zadnej časti, vďaka ktorému sa dá regulovať nastavenie jej veľkosti podľa obvodu hlavy. Od ostatných druhov sa dá rozoznať aj podľa rovného šiltu. Najčastejšie slúži ako módny doplnok. Strapback je šiltovka s klasickým zahnutým šiltom a nastaviteľným prúžkom v zadnej časti, ktorá slúži na nastavenie veľkosti.

LA Kings

Fitted je vyrobená zo šiestich (resp. piatich) trojuholníkových častí. Vyžaduje, aby ste pri nej siahli po správnej veľkosti, pretože má pevný obvod. K jej výhodám sa radí to, že dobre drží, netlačí a dokáže sa prispôsobiť tvaru hlavy. Trucker je priedušná šiltovka, ktorá má v zadnej časti sieťku. Jej názov súvisí s tým, že ju v minulosti nosili prevažne kamionisti na svojich dlhých cestách.

Okrem výrobcov sa s nimi začali hrať aj ľudia, konkrétne so spôsobom ich nosenia, napr. tak, že ich otočili šiltom dozadu alebo nabok. Rovnako ich začali kombinovať s rôznym štýlom oblečenia a stali sa tak súčasťou každodenného outfitu. Stali sa synonymom štýlu, ale aj príslušnosti k určitej skupine. Ak aj vy chcete mať doma tento módny doplnok, tak sa pozrite na náš web a vyberte si medzi nimi tú svoju.

Posted in Nezařazené