Kúpili by ste si najnovší prehrávač Blue-ray diskov, či radšej walkman na MC kazety?

Tak, ako sa dnes na trhu s elektronikou predstavuje najnovšia technológia za niekoľko stoviek eur prehrávajúca Blue-ray disky, v nejednom prípade by sme našli i tovar za desiatky eur, ktorý prehráva šumivé MC kazety s nádychom retro dizajnu. Na trhu s elektronikou sa tak dnes nachádza zaujímavý mix najnovšej technológie vysokej ceny s retro tovarom za niekoľko „babiek“. Tento trh sa však ako každý iný riadi na základe súčasného záujmu zákazníkov.

kazeta

Trh je vlastne vizitkou nás, bežných zákazníkov. Ideálnou ukážkou dnešného sveta elektroniky je napríklad európsky veľtrh spotrebnej elektroniky (IFA), na ktorom bolo v roku 2018 (Berlín) vidieť pomerne veľké cenové, technické i dizajnové rozdiely, ktoré som už naznačil. Tie sa týkali najmä audio produktov či prehrávačov. Z toho vlastne vyplýva, že dnešná spoločnosť sa orientuje na dva extrémne odlišné záujmy a požiadavky. Žiadame najnovšie  princípy a pokrok, sme ochotní za neho zaplatiť, na druhej strane sa radi vraciame späť a chceme oživiť zastaranú technológiu, ktorá nás bude stáť menej než 100 eur.

Pripomeňme, že IFA je vlastne najväčší veľtrh orientujúci sa na elektro v Európe. Ak hľadáte z tohto odvetvia čokoľvek, tak je dosť pravdepodobné, že to nájdete práve tu. Zaujímavé je postrehnúť, ako pred pár rokmi trh určoval technologický vývoj a zákazníci sa prispôsobovali, zatiaľ čo posledný rok bolo možné postrehnúť, že trh sa z určitej časti prispôsoboval záujmu zákazníkov, viď množstvo lacných retro produktov. V prípade tohto konkrétneho tovaru totiž nemôžeme vravieť o pokroku, ale o jednoznačnom prispôsobení sa našim peňaženkám a srdciam, čo pred pár rokmi na danom mieste nebolo zvykom.

radio

Tento rok by ste boli svedkami ponuky pozostávajúcej napríklad z najnovších OLED televízií s 80 palcovou uhlopriečkou v cene niekoľko tisícok eur, umelej inteligencie v podobe hlasových asistenov (napr. Google Assistant), najnovších smart hodiniek,… ale prešli by ste len pár krokov a videli by ste typické retro magnetofóny prehrávajúce MC kazety či staré dobré walkmany za pár desiatok eur a podobne. A len tak pre zaujímavosť, práve walkmany sa tešili vysokému záujmu na základe čoho prišla myšlienka, že daný tovar sa može stať opäť trendom.

Posted in Nezařazené