Pes a cestovanie autom

Nášho psíka milujeme a nechceme, aby sa mu niečo stalo. Ako predchádzať (mnohokrát fatálnym) úrazom pri preprave našich štvornohých parťákov?
Zákon o cestnej premávke znie jasne: „Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.“ Ako sa to dá zabezpečiť? Moderný trh preto ponúka niekoľko možností.plyšák.jpg
Prvou z nich je bezpečnostný pás pre psy. Psík sedí/leží na sedadle a má na postroji pripnutý krátky pás, vďaka ktorému nepreletí autom. Druhou možnosťou sú prepravky. Neodporúča sa stavať ich na seba alebo na sedadlá, pri náraze dokážu preletieť celé auto a poraniť cestujúcich či vodiča. Neplatí, že čím väčšia klietka tým lepšie pretože malý pes vo veľkej klietke sa dokáže „obúchať“ rovnako ako keby bol navoľno v kufri. Radšej uberte na pohodlí za cenu zvýšenej bezpečnosti. Ak trochu pohľadáte na eshopoch ,už existujú výrobcovia psích bezpečnostných sedačiek.
Dobrým pomocníkom je mreža, ktorá oddelí posádku od psa (ktorý vám navyše v prípade kolízie nepreletí celým autom). Sieťky sú už menej vhodné, veľa psov sa cez ne dokáže prepasírovať alebo sa o to minimálne snažia pričom si môžu ublížiť.
Úplne nevhodná je preprava psa v aute navoľno či na kolenách. Ak cestujete narýchlo, uložte psa aspoň do priestoru pod nohy, kde má najväčšie šance v prípade kolízie s iným vozidlom.pejsek.jpg
Čo sa naopak oplatí je investovať do vybavenia s crash testami.
Pri cestovaní so psíkom autom je dobré zastavovať zhruba každé 2-3 hodiny, ponúknuť vodu a vyvenčiť. Neodporúčame počas jazdy alebo tesne pred kŕmiť. Ideálne je cestovať skoro ráno alebo na noc, kedy teploty ešte nie sú tak vysoké. Žiadne zvieratá nenechávajte v aute (ani s otvoreným oknom)! Nikdy neviete čo vás môže zdržať a teplota v aute rýchlo stúpa.

Posted in Nezařazené