Rozoznávame niekoľko druhov viazania

Zima patrí medzi najkrajšie ročné obdobie a je tiež veľmi obľúbená medzi vyznávačmi lyžovania a snowboardu. Ponúka lyžiarsky vlek množstvo radovánok a každý z nás si ju môže užiť podľa seba. Ak už pri prvých vločkách, ktoré sa znášajú na zem, neviete obsedieť doma, obstarajte si snowboard a môžete vyraziť na svahy.

snowboard

Typy viazaní
Základné vybavenie je potrebné, a k nemu patrí aj viazanie, to má na starosti pevné spojenie snowboardových topánok s doskou, aby ste mohli bezpečne jazdiť po zjazdovkách. Záleží aj na štýle vašej jazdy, no najdôležitejšie je, aby topánky na nohách sedeli ako uliate. Viazanie by sme mohli rozdeliť do dvoch základných kategórií: tvrdé a mäkké. K najznámejším môžme asi zaradiť prackový spôsob viazania, ten sa skladá zo základne a praciek s račňami. Tie sa upevňujú na topánky a majú aj opierku na pätu. Tento typ je najpoužívanejší, je to viac ako 90% všetkých druhov viazaní.

Viazanie pomocou praciek
Ako sme už spomínali, toto viazanie je najobľúbenejšie a najrozšírenejšie medzi snowboardistami. Výhodu má v jednoduchom prispôsobení, je bezpečné a okrem toho aj pohodlné. Navrhnuté bolo s cieľom, aby spĺňalo požiadavky na pevnosť a zároveň ľahkosť. Skladá sa zo základne s kovovou alebo plastovou pätkou na konci, celá sa potom upevní na dosku a do nej vkladáme topánku. Opierka, ktorá je umiestnená nad členkom a siaha až k lýtku, je nastaviteľná smerom dozadu alebo dopredu, čo dáva možnosť zmeny uhla polohy nohy podľa toho, akým štýlom jazdíte. Jej funkciou je ochrániť zadnú časť vašej nohy. V prednej časti sa nachádzajú pracky pre upevnenie, a to bude zo začiatku problém, lepšie bude, ak si k tomu sadnete, ale časom ich nastavenie zvládnete aj postojačky.

lanovka

Viazanie Flow alebo Fastec
Tento spôsob je relatívne mladý, ide o kombináciu takzvaného step-in a praciek. Do tohto viazania sú vhodné mäkké topánky a rozdiel je hlavne v spôsobe uťahovania praciek, tu ich už nemusíte uťahovať manuálne račňami, ale urobí to za vás tento nový systém. Jednoduchý je aj spôsob nazutia či vyzutia a stačia k tomu len dva úkony. Toto viazanie má len jednu nevýhodu, a tou je vyššia cena.

Pevné viazanie
Môžeme ho nazvať aj doskovým. Väčšinou sa používa s pevnými topánkami a tvorí ho základňa, oceľová obrúčka a pracka, ktorá sa väčšinou nachádza v prednej časti špičky.

Všetky viazania sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a kupovať ich treba spolu s topánkami, aby ich veľkosti sebe sedeli.

Posted in Nezařazené