Hrozí nám ďalšia finančná kríza?


Čo spustilo finančnú krízu
Investičné banky vytvorili a predali finančné aktíva postavené na hypotékach od domácich, ktorí si ich nemohli dovoliť splácať. Zredukovali tieto hypotéky, zmiešali ich so stabilnými hypotékami, ktoré sa pravdepodobne splácali a vytvárali nové aktíva na nákup a predaj. Na povrchu to všetko vyzeralo v bezpečí, ale len málo ľudí v odvetví pochopilo, s čím vlastne obchodujú. Všetko totiž bolo postavené na rizikových ,,subprime“  hypotékach. Keď sa majiteľom domov začala vo veľkom počte konfiškácia majetku, celé odvetvie sa dostalo do chvíľ úplného kolapsu.
Desať rokov po páde americkej investičnej banky Lehman Brothers a následnej globálnej finančnej krízy sú hlasy o ďalšej hroziacej kríze čoraz hlasnejšie. Sme na jej pokraji? Nikto to nevie povedať s istotou, ale existujú niektoré fakty, ktoré odborníkov zaťažujú:

finanční krize

PRÍLIŠ VEĽA PEŇAZÍ NA TRHU

Na podporu oživenia z krízy v roku 2008 tlačili centrálne banky na celom svete obrovské sumy peňazí. Veľká časť týchto peňazí, ktoré sa pohybovali okolo 290 biliónov dolárov, našla cestu na finančný trh, ktorý zahŕňa akcie, dlhopisy a iné finančné aktíva. Keďže centrálne banky držia úrokové sadzby nízke, investori, ktorí chcú dosiahnuť vysoké výnosy, vkladajú peniaze do investícií s nízkou kvalitou a to je veľké riziko.

VEĽKÝ DLH DOLÁROV

Rozvíjajúce sa trhy sú nútené hromadiť americké doláre, jedinú globálnu rezervnú menu. To zvyšuje závislosť od americkej menovej politiky. Mnoho krátkodobých finančných prostriedkov, ktoré vstúpili do rozvíjajúcich sa ekonomík s vyššou návratnosťou, sa môže presunúť , pretože úrokové sadzby v USA vzrastú. To môže viesť k prasknutiu mnohých bublín aktív vytvorených jednoduchými peniazmi, ktoré spôsobujú krízu.

FRAGMENTOVÉ NARIADENIE A KOMPLEXNÉ INVESTÍCIE
Kombinácia komplexného a neustále sa vyvíjajúceho finančného systému s fragmentovanou regulačnou štruktúrou bola jadrom poslednej krízy. Tieto výzvy zostávajú a mohli by viesť k ďalšej kríze skôr, ako by si niekto želal.

analýzy

NASTAVENIE KOREKCIE TRHU
Väčšina aktív je drahá a mnoho nových investícií nie je k dispozícii. Znamená to korekciu trhu. Malá udalosť môže mať v takýchto situáciách veľký vplyv. Brexit alebo obchodná vojna medzi USA a Čínou sa môže ukázať ako spúšťací mechanizmus.

Posted in Nezařazené