Krajiny, ktoré ešte stále vlastnia bohaté zásoby ropy

Čoraz reálnejšie si náš svet začína uvedomovať, že zdroj energie v podobe ropy nie je neobmedzený, jej zásoby sa míňajú a práve preto sa musí prísť s inou alternatívou. Obmedzené zásoby ropy už totiž využívame hrozne dlho a vlastne je skôr prekvapením, že ešte stále existujú územia, ktoré disponujú jej bohatým vlastníctvom.

grafika

•         Venezuela
Je v tomto smere najbohatšou krajinou, ide o územie, na ktorom sa nachádza až 35, 5 kilomentrov kubických /nie štvorcových/ ropy, čiže to je na dnešné pomery, čo sa týka vlastnenia ropy, skutočné bohatstvo. V podstate ak sa pozrieme na ekonomiku tejto krajiny Južnej Ameriky, celá jej ekonomika, alebo povedzme veľmi podstatná a veľká časť jej ekonomiky, stojí na obchodovaní s ropou a odkázaní iných štátov na túto surovinu. Pokiaľ sa dostane do praxe iná alternatíva zdroju energie, Venezuela bude mať problém, pokiaľ svoj ekonomický systém rýchlo nepreorientuje na iný spôsob výnosu.

•         Saudská Arábia
Je vo vlastnení ropy tesne na druhom mieste /32 kilometrov kubických/, pričom bývala doteraz jedným z najžiadanejších partnerov poskytujúcich tento zdroj. Posledný rok, alebo skôr nástupom tohto roku, jej vzniká na trhu silný konkurent, Irán.

•         Irán
Ako som už naznačil, z dôvodu polohy a takisto pomerne bohatých zásob ropy /18, 8 kilometrov kubických/, je táto krajina silným konkurentom Saudskej Arábie. Takáto konkurencia, týkajúca sa ekonomiky a prosperity dvoch štátov, nemusí byť bezpečná, skôr môžu hroziť reálne a otvorené konflikty, kedy sa dokáže vyvolať vojenský konflikt. Bohaté zásoby Iránu však vytláčajú z trhu i mocné Rusko.

rafinérie

•         Kanada
Tento sused USA je na tom so zásobami ropy dokonca o trošku lepšie, než Irán / 20 kilometrov kubických/. Ropu potrebujú Spojené štáty, rovnako tak aj Európa, no a práve aj Kanada je partnerom, ktorý zásobuje obe tieto strany. 

Posted in Nezařazené