Sklon strechy ovplyvňuje požiadavky na strešné krytiny

Stavba domu či rekonštrukcia staršej nehnuteľnosti je dôležitá životná udalosť. Avšak ako si vybrať spomedzi sortimentu strešných krytín? Strešné krytiny zabezpečujú aby bolo v dome teplo, sucho a bez zbytočného hmyzu či iných malých zvierat. Pri výbere strešnej krytiny je teda podstatný výber strešnej škridle podľa jej technologických a funkčných vlastností ale tiež je dôležité aj estetické hľadisko. V neposlednom rade výber ovplyvňuje tiež cena, ktorú budete musieť zaplatiť za výstavbu strešnej krytiny. Pričom investícia do strešnej krytiny býva jednou z najväčších pri celej novostavbe či rekonštrukcii domu.

střešní krytina

Rozdelenie sklonu strechy

Správne navrhnutie skladby strešnej krytiny podľa sklonu strechy je úlohou skúseného projektanta, ktorý dokáže sklon strechy jednoducho vypočítať. Pred samotným výberom strešnej krytiny je teda potrebné poznať sklon strechy aby ste si mohli nakúpiť vhodný materiál. Sklon strechy sa podľa sklonu strešných rovín rozdeľuje na ploché, šikmé a strmé strechy. Plochá strecha má sklon menší ako 10°, šikmé strechy majú sklon medzi 10 – 45° a strmé strechy majú sklon od 45 – 90°.

Plochú strechu nájdeme na viacerých domoch na Slovensku. Ploché strechy by mali byť vysoko vodotesné, aby nepresakovala žiadna voda do interiéru. Vodotesnú funkciu zabezpečuje hydroizolačná vrstva, ktorá býva tvorená z asfaltových pásov alebo fóliovej hydroizolácie. Každá z nich má pritom svoje výhody aj nevýhody. Na šikmej streche dokážu zrážky jednoduchšie zísť dole. Na šikmú strechu s menším sklonom sa hodia veľkoformátové krytiny (fólie) alebo plechové krytiny vo forme pásov. Niekedy sa oplatí pod tento typ krytiny umiestniť aj poistnú hydroizolačnú fóliu, aby sa zabránilo nepríjemnému pretekaniu dažďovej vody. Strešné krytiny z asfaltových pásov sa dajú použiť na oba typy sklonu strechy, tzn. na ploché aj šikmé strechy. Pri strmých sklonoch strechy je výber strešnej krytiny široký. Strešnú krytinu si následne vyberiete podľa vašich finančných možností a tiež aj estetického hľadiska. Vo všeobecnosti však platí, že čím je strešná krytina ľahšia tým je aj menej odolnejšia, má menšiu životnosť a tiež býva aj lacnejšia. Ťažké krytiny majú dlhšiu životnosť, kvalitnejšie technologické vlastnosti no bývajú aj drahšie.

střecha

Pred samotnou výstavbou domu si teda dajte záležať aj na správnom posúdení strešnej krytiny. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám, ktoré by pri výstavbe novostavby mohli nastať. Bohatý sortiment strešných krytín a profesionálne poradenstvo pre vás prináša internetová stránka www.krytina.sk, ktorá sa venuje strechám už niekoľko rokov. Vďaka čomu má výborné know-how a mnoho spokojných zákazníkov po celom Slovensku.

Posted in Nezařazené